Haljelölés

A haljelölés a halgazdálkodás egyik fontos eszköze. A nagyobb vízhasznosítók, már az 1970-es évek elejétől rendszeresen és tömegesen végzik a haljelöléseket. Eleinte a számmal ellátott jelek a halak kopoltyúfedőjébe, majd a kilencvenes évek elejétől már a műanyag szálas, színes – sárga, zöld, kék – jelek a hátúszó alatti izomzatba kerülnek elhelyezésre. A legmodernebb chippes jelek már a hasüregbe kerülnek beültetésre. Ezt a módszert inkább tavakon, nagyobb testű, kapitális mérető halak egyedi azonosítására használják. A folyóvízi haljelölések során sok értékes információt tudunk gyűjteni a halak vándorlási szokásairól, fejlődési-növekedési képességéről, a megmaradási és kifogási adatokról. A vízterületek halgazdálkodásának tervezésében, a telepítések halfaj összetételében, a korosztály és az egyedsúly meghatározásában sokat segítenek a haljelölések eredményei.

Szövetségünk 2017-ben egy 10 éves jelölési programot kezdett el. A színes csöves jelekkel kizárólag a ponty növendék (II. nyaras) korosztályának 500 egyedét jelöljük meg évente. A jelölt 500-600 gramm egyedsúlyú halakat mindig ugyan ott jelöljük, és engedjük el. Az eddig használt KÉK színű jeleken fel van tüntetve a jelölő szervezet neve (FŐHESZ) és egy egyedi sorszám. 2023. évtől már ZÖLD színűek a jelek. A sorszám alapján tudjuk, hol, és mikor került kihelyezésre a fogott jelölt ponty.

Mi a teendő jelölt hal fogásakor?

A haljelölések sikeressége kizárólag a horgászokon múlik. Mindenképpen szükség van arra, hogy a horgász gondosan, megfelelő módon járjon el jelölt hal fogása esetén. Hiába kapnak egyedi jelölést a halak, ha az őket kifogó horgász nem ismeri fel, hogy az egy jelölt hal és - a horgászrendben is leírtak szerint - nem küld információt a halról.

Fontos, hogy jelölt hal fogásakor mindig mérjük le, jegyezzük fel a hal következő adatait: A testhosszt - az orrcsúcstól a farok tövéig cm-ben, a testmagasságot vagy kerületet cm-ben, a testtömeget kg-ban, valamint a fogás időpontját, pontos helyét, és a fogás körülményeit. A méretek rögzítését követően magát a haljelet - jól láthatóan a számsort – is, és magát a halat is fotózzuk le. A haljelet nem szabad kivenni a halból, még akkor sem, ha az a törvényes méretkorlátozás szerint már meghaladja a 30 centiméter. A fogott hal adatainak rögzítését követően a halat a jellel együtt mielőbb vissza kell engedni a vízbe.

Kérjük a horgásztársakat, hogy FŐHESZ feliratot és számsort tartalmazó haljelről és a halról készült fotókat, valamint a rögzített adatokat tartalmazó adatlapot szövetségünk címére levélben, (FŐHESZ 1138 Budapest, Váci út 200.), vagy elektronikusan a fohesz@fohesz.hu e-mail címre legyenek szívesek eljuttatni.

A haljel sorszámát, a hal adatait, és a képeket hiánytalanul beküldőknek válaszlevélben köszönjük meg a fáradozását (a levélben tájékoztatást adunk a hal jelölésének körülményeiről) és két db 1.000 forint (összesen 2.000 Ft. értékű) vásárlási utalványt küldünk mellé. Az utalvány a rajta szereplő beváltási időpontig használható fel, kizárólag a szövetségi irodánkban történő éves dunai területi jegy vásárlása során.

Segítségüket előre is köszönjük!